Praktisk info om Søsport

  • Klubaften onsdag kl. 17.30-19.00 ved Ans Søbred – Søgade 25 8643 Ans by – Her har vi vores klubhus.
  • Alle skal være omklædt og fundet udstyr til fælles velkomst kl. 17.30. Derefter går vi på vandet sammen. Hvis du er ny tag kontakt til en instruktør i blå jakke, som kan hjælpe dig med udstyr.
  • Klubben har våddragter, redningsveste og sko i børnestørrelser, som kan lånes til klubaftener. Der er enkelte i voksenstørrelse.
  • Til hver klubaften vil en instruktør fordele børn og unge på SUP, sejl og kajak.
  • Hvis du er nybegynder og nyt voksenmedlem hos Ans Søsport, er det et krav, at du frigives gennem et kursus. Læs længere nede om frigivelse af voksenmedlemmer.
  • Du kan med fordel blive medlem af vores facebookgruppe: https://www.facebook.com/groups/493422774382592
  • hvor meget info sendes ud. Herinde kan du også arrangere ture med andre medlemmer. Dette er også meget relevant for forældre til børn i Søsport.

 

Sikkerhed

Se her under forskellige foldere om sikkerhed i forbindelse med søsport.

brugs og sikkerhedsfolder 2022

Husregler
Værd at vide om kulde og beklædning til søs
Værd at vide om rednings- og svømmeveste
Værd at vide om sikker sejlads med kano og kajak
Værd at vide om sikkerhed for windsurfere
Værd at vide om vejr og bølger

 

Nøgle til klubhus – for medlemmer i Søsport-klubben

Få en nøglekode – så kan du bruge alle aktiviteter så meget du vil når du først er frigivet –  lige når det passer dig. Nøglekoden inkl. folder vedr. sikkerheds- og brugsregler og husreglerne udleveres ved at kontakte enten Jørgen Nielsen eller Kim Lynggaard.
NB: Man skal være min 16 år for at få udleveret en nøglekoden.