
 




 | | Gymnastik |  | | | Generelt | I år udvider med endnu et hold, så gymnastik nu kan tilbyde gymnastik til børn i alderen 1 år til 4. klassetrin.
Instruktører:
Spring og rytme gymnastik 0-1. klasse og 2-4. klasse Anders & Pia
Puslinge gymnastik 3-6 år Janne & Birthe
Forældre barn gymnastik lotte, Louise og Birgitte Gymnastik for drenge og piger i 0. og 1. klasse Vi skal lære at: Slå en vejrmølle, stå på hænder og måske lave en saltomortale. Vi skal også bruge redskaber i massevis og lege sjove lege. Kort sagt ? lave gymnastik og springe alt det vi orker.
Desuden skal vi deltage i sjove og udfordrende fællestræninger sammen med andre børn fra andre gymnastikforeninger.
Vi træner torsdag kl. 17.30 - 18.25 i Skolehallen
Opstart torsdag den 9. sept. 2010
Kontingent 400 kr. (inkl. t-shirt og fællestræning) Gymnastik for drenge og piger 2-4 klasse Vi skal prøve kræfter med at slå vejrmøller og kraftspring, stå på hænder, lave saltomortaler og flik-flak. Vi skal også bruge tid på rytmisk gymnastik, måske lave en lille serie.
Desuden skal vi deltage i sjove og udfordrende fællestræninger sammen med andre børn fra andre gymnastikforeninger. ?Måske også være med i en ekstra opvisning.
Vi træner torsdag kl. 18.30 - 19.30 i Skolehallen
Opstart torsdag den 9. sept. 2010
Kontingent 400 kr. (inkl. t-shirt og fællestræning) Puslinge gymnastik 3-6 år (inden skolestart) Vi vil lægge vægt på motorik, leg og bevægelse. Vi skal tumle, tonse, rulle, løbe og lege på og med forskellige redskaber ? og bruge vores krop rigtigt meget.
Vi træner mandag kl. 16.00 ? 17.00 i Skolehallen
Opstart mandag den 6. sept. 2010
Kontingent 300 kr. (inkl. t-shirt til opvisning) Forældre barn gymnastik 1-3 år (barnet skal kunne gå) + en aktiv forælder Forældre og barn skal sammen udvikle og styrke barnets leg, bevægelse og motorik. Vi skal synge, danse, tumle og lege med og på forskellige redskaber og arbejde sammen i alle aktiviteter.
Vi træner torsdag kl. 16.45 ? 17.30 i skolehallen
Opstart torsdag den 9. sept. 2010
Kontingent kr. 350 (inkl. t-shirt til opvisning) | | Video | En lille video fra gymnastikholdenes afsluttende opvisning. Se den på YouTube HER |
| | 




 |